Bilgisayar - Blog

Bilgisayar

    Geçmişten günümüze insanlık tarihinin en büyük buluşlarında biri olan bilgisayar, teknoloji çağında insanlığın en büyük yardımcısı olmuştur. Bilgisayarlar teknolojinin gelişmesi ile günlük yaşamı kolaylaştırmıştır. İş hayatından eğitim hayatına, bilimden sanata insanın olduğu her yerde bilgisayarı görmek mümkündür. İnternet buluşu ile dünyayı ekrana getiren bilgisayarlar insanın bir parçası haline gelmiştir. 
    Bilgisayarlar ihtiyaç ve yapılarına göre ayrılmış ve Masa üstü, diz üstü ve tablet olarak ayrılmaktadır. Bilgisayar yine kullanım alanlarına göre de ayrım göstermiştir. Oyun bilgisayarları, iş bilgisayarları ya da günlük kullanıma göre bilgisayarlar farklılık göstermektedirler. Bilgisayar özellikleri bu kullanım alanlarına göre değişiklik gösterirler. Örneğin bir oyun bilgisayarının özellikleri işlemci, hafıza kapasitesi, ekran kartı kapasitesi gibi özellikleri günlük kullanım için kullanılan bir bilgisayardan daha yüksek olabilmektedir. Kullanım alanlarına göre ayrılan bilgisayarların renk, model çeşitlerinde oldukça fazladır.  
   Masaüstü bilgisayarlar temel olarak kasa, monitör, klavye ve mouse dan oluşur. Laptop ise bunların tamamı içinde bulundurmaktadır. Bunların yanında yazıcı, tarayıcı vb. çevre birimleri de bulunmaktadır. Tabletler ise dokunmatik ekrandan oluşsan bilgisayar cihazlarıdır. 
  Hayatımızın her alanında olan bilgisayarlar için olmazsa olmaz bilgisayar bileşenleri vardır. Bunlar işlemci, ana kart, ram, HDD/SDD, ekran kartı gibi parçalardır. Bu ürünler kullanıcı ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Masaüstü bilgisayar içeresinde bu gibi parçalar uyumlu olması halinde değişiklik gösterebilmekte veya eklenebilmektedir. Kullanımı daha kolay ve şık modeller ile diz üstü bilgisayarlarda ise markalar modellerinde bu çeşitliliği sağlamaktadırlar. 
   Bilgisayar seçimi yaparken öncelikle ne ile ilgili bir kullanım için alacağınız oldukça önemlidir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir bilgisayar alımı sağlamak, uğraştırmadan sağlıklı seçimler yapmayı sağlayacaktır. Kullanacak programlar veya oyunların kapasitesine göre bir belirleme yapılmalıdır. Koyulacak alana göre de tercih yapılabilir. Bilgisayarın içindeki parçaların güçlerine bakılarak da tercih yapabilir. Hangi alanda kullanacağı belirlendikten sonra doğru bir alışveriş yapabilmektedir.  Yüzlerce marka ve modelleriyle bilgisayarlar doğru alışverişin adres pazaryon’da. 

Etiketler: bilgisayar, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet, çevre birimleri, pazaryon
Ocak 28, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR