Video Oyun & Konsol - Blog

Xbox Series X, Playstation 5

 

 

    Oyun sektörleri gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Konsol dendiğinde ise akla iki marka geliyor: Sony’nin PlayStation, Microsoft’un Xbox. Her iki konsolun da kendine özel oyunları ve kitlesi var. Hatta PlayStation tutkunları ile Xbox tutkunları arasında tatlı bir rekabet her zaman olmuştur. Yeni nesil konsollardan hangisinin atlayacağına karar vermeye çalışırken öğrenilecek daha çok şey var. Özellikler ve performans, depolama, lansman oyunları dizisi ve diğer özellikler bir dünya fark yaratabilir.


    Konsollar çevrimiçi ve çevrimdışı oyunları oynamanızı sağlayan donanımları içerir. Oyun konsolu alanında tüm dünyada popüler olan; Sony PlayStation, Microsoft Xbox, Nintendo olmak üzere üç ana platform mevcuttur. Bunların dışında bilgisayarınızda uygun bir grafik kart varsa abonelik akış platformları, konsol olmadan oyun oynamanızı sağlar. Ancak çoğu oyun stüdyosu, video oyunlarını geliştirirken ana konsollara odaklanır. Ayrıca her oyun her platformda oynanamaz. Her konsolun birbirinden üstün birçok farklı özelliği mevcuttur. Ancak hepsi, gelişmiş görüntü sistemleri ve kaliteli oyunlar ile her yaştan oyun severe hitap edeceğini kanıtlar. 


    Sony’nin yeni nesil oyun konsollar olan PlayStation 4, PlayStation 5, en çok satan oyun konsollarıdır. Ayrıca PlayStation platformu, kendi sanal gerçeklik başlığına sahiptir. Netflix ve Hulu gibi uygulamaları destekleyerek neredeyse her şeyi yapabilen bir oturma odası eğlence sistemi özelliği sunar. Şu anda satışta ve popüler olan iki adet PS5 ve eski PS4 oyun konsolu mevcuttur. 
    En son sisteme sahip olan PlayStation 5, yeni Call Of Duty: Black Ops Cold War ve Assassin’s Creed: Valhalla’s oyunlarının yanı sıra Spider Man: Miles Morales ve Demon’s Souls gibi oyunlar da dahil olmak üzere en yeni oyunları 4K HDR kalitesinde görüntüleyen donanıma sahiptir. Ayrıca hemen hemen tüm PS4 oyununu görüntüleyebileceğiniz sistemiyle fark yaratır. PlayStation 5 Digital, Edition, PS5’le hemen hemen aynı donanıma sahip iki üründe 825 GB kapasiteye olarak sunulmuştur.  Tek farkı PS 5 Digital Edition ürününde disk sürücüsü olmamasıdır. Tüm oyunları dijital olarak aynı görüntü kalitesinde oynamanız mümkündür. 


    Microsoft’un Xbox platformu, PS4 ve PS5 ile oynanan oyunların çoğunu destekler. Ancak son nesil Xbox One ve Series X ile bazı oyunlarda alternatiflerinden çok daha fazla güç, performans ve hız elde edilir. Ayrıca Gears Of War ve Halo gibi PS4 ve PS5’te olmayan birkaç oyuna sahiptir. Bugün piyasadaki en güçlü oyun konsollarından birisi Xbox Series X’dir. Bu konsol yalnızca grubunun en iyi grafik çipine sahip olmakla kalmaz, maksimum hız ve hareket sunar. Bu hareketlilik hızlı sahnelerin arasında donma ve takılma yaşanmadan yumuşak geçişler sağlar. Microsoft’un oyun konsolu grubunda alternatiflerinden daha ekonomik olan Xbox Series S’de son derece kalitelidir. S Serisi, alternatif Xbox modellerine göre daha küçük bir belleğe ve daha zayıf bir işlemciye sahiptir. Bu, yükleme sürelerinin kısmen daha uzun olduğu ve grafik kalitesinin biraz azaldığı anlamına gelir. Xbox Series X’de görüntü 8K’ya ulaşırken bu modelde Full HD ve 4K arasında duran 1440 piksel çözünürlük sunan sahneler elde edilir. Ancak, bu çözünürlük de yüksek olduğu ve 4K TV’lerin daha az yaygın olduğu düşünülürse bu sizi etkilemeyebilir. PS5 Digital Edition gibi Xbox Series S’de bir disk sürücüsünden yoksundur. Bu nedende PS5 ve Xbox Series X gibi Blu-Ray oynatıcı olarak kullanılmaz. Ancak oyunları dijital olarak saniyeler içerisinde satın alıp oynamaya başlamanızı sağlar.


    Bu tür oyun konsollarını ve aksesuarlarını DualSense, DualShock, Xbox oyun kollarına uygun fiyatlar ile sahip olmak için pazaryon’u ziyaret edebilirsiniz. 

 

 

Etiketler: Oyun Konsolları, Oyun Konsol Aksesuaları
Ocak 28, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR